Як вибрати вейкборд?

5-14-2021

На ринку в Україні представлені вейкборди таких зарубіжних виробників як slingshot, liquid force, ronix, hyperlite, jobe, cwb, o’brien та інші. Зверніться за посиланням вейк магазин та оберіть для себе.

Стиль катання

В першу чергу потрібно визначитися, чому ви віддаєте перевагу: катання за катером або в вейк-парку? справа в тому, що вейкборди діляться на дві групи: для катерного і для кабельного вейкбордингу. Хоча зараз з’являється все більше гібридних дощок, на яких ви зможете як ефектно стрибати з хвилі за катером, так і джибити на фігурах в парку.

Дошки цих двох категорій значно відрізняються за формою і за характеристиками, але це не означає, що, купивши вейкборд для парку, ви не зможете покататися за катером за компанію з друзями, і навпаки. Просто ви, швидше за все, не зможете випробувати всі переваги технологічних характеристик вейкборда.

Але варто звернути увагу на те, що не на всіх катерних вейкбордах можна кататися по фігурам! наявність великих вбудованих плавників-кілів і відсутність спеціального зносостійкого покриття говорять про те, що ваша катерна дошка не впорається з рейлами і фігурами.

Ростовка

Довжина вейкборда — перше, на що звертають увагу при виборі. Чим більше дошка, тим вона стійкіше, але повільніше в маневрах. На довгій дошці складніше виконувати трюки на флеті, але зате більш стабільно вона поводиться і на зарізуванні і на приземленнях. Коротка дошка, навпаки, дозволяє крутити-вертіти, виконувати більше перехоплень, фліпів і так далі, але приземлення на короткій дошці жорсткіше.

У кожного виробника є своя таблиця підбору довжини вейкборда по вазі (а не по зросту!) райдера, і все ж вибір завжди залежить від ваших бажань. Останнім часом з’явилася тенденція до великих ростовок вейкбордів, особливо у райдерів, які багато джибят, катаються по фігурам. Чим більше площа дошки, тим більше стабільність положення на фігурах. І, звичайно, при високих вильотах на флеті, менше навантаження на приземленнях.

Рокер

Мабуть, найважливіша характеристика-рокер, або форма вигину вейкборда. Рокер-це характер дошки, він відповідає за те, як вейкборд буде вести себе на воді.

  • плавний (безперервний) рокер-форма плавної дуги

Вейкборди з такою формою-найбільш передбачувані, контрольовані і плавні в управлінні. За рахунок великої площі зіткнення з водною поверхнею, вони “м’які” на приземленні. Однак з таким рокером складно робити ефектні трюки. В основному, варіант для новачків, але є і серед профі любителі плавного рокера.

  • трьох-ступінчастий рокер-має три грані, з’єднані під кутом.

Найагресивніший рокер. Амплітудні вильоти, відмінний клацання для оллі, різкий набір швидкості, вона стабільна на рейлах і фігурах, але приземлення з таким рокером більш жорсткі.

  • гібридний рокер-поєднання безперервного і трьох-ступінчастого.

Як наслідок, поєднання їх достоїнств: чуйності і стабільності, хорошого ковзання і агресивних вильотів. Вейкборд з гібридним рокером відмінно ковзає по воді і в той же час він готовий до потужних вильотів.

  • кембер-нововведення в світі вейкбордів.

На сьогоднішній день це дошки від ronix. Такий прогин, за словами виробника, дозволяє райдеру прийняти більш правильне положення тіла, робить катання агресивним, а приземлення дуже стабільними.

Вага і сердечник вейкборда

Тут, звичайно, все залежить від виробника і від матеріалів виробництва. Легка і міцна дошка-мрія будь-якого райдера, але за зменшену вагу і при цьому збереження міцності доводиться доплачувати.

Внутрішність, тобто сердечник вейкборда, роблять з піни, з дерева або з поєднання дерева і піни. Вейкборди з дерев’яним сердечником гнучкі і м’які. Вони виглядають більш тонкими і дуже добре гасять удар при приводненні, проте найчастіше вони досить важкі. Дошки з пінополіуретану легкі і жорсткі. Поєднання дерева і піни робить вейкборд гнучким, довговічним, і в той же час досить легким. Плюс до всього, сердечник вейкборда зміцнюють скловолокном або графітом, щоб він залишався гнучким, але міцним.

При порівнянні на міцність вейкбордів однієї цінової категорії виявиться, що не так важливо з чого саме зроблений вейк, набагато важливіше — за допомогою яких технологій. Наприклад, вейкборди slingshot зроблені на сто відсотків з дерева. Дошки інших виробників найчастіше виготовлені за гібридними технологіями, а деякі виключно з піни. М’які дошки вибирають любителі слайдити по фігурам і тиснути стильні преси. Жорстка дошка дає можливість зробити потужний клацання для оллі, відповідно, вильоти на флетових трюках будуть краще.

Ширина

Ширина носа і хвоста впливають на поворотність: чим ширше, тим більше стабільності, простіше робити повороти, але повільніше. Вузькі ніс і хвіст — більше маневреності, проте менше стійкості. Ширина середньої частини впливає на зарізку — чим ширше, тим складніше зробити якісну зарізку, але, знову ж таки, широка дошка забезпечує стабільність.

Для новачка краще вибирати дошку середньої ширини або вище середньої — на такий ви будете почувати себе більш впевнено і стабільно.

Геометрія дна і форма дошки

Якщо з рокером все більш-менш зрозуміло, то фантазії виробників за формою дна вейкбордів просто вражають уяву. Конкейви, канали і кілі в різних варіаціях і комбінаціях. Всі “нерівності” на дні вейкборда додають стабільності при приводненні і при зарізуванні. Плоскі дошки гарні для фігур.

Кілі, або плавники. Бувають вбудовані і знімні. Плавці гарні для катання за катером і для більшої стійкості при приземленнях. Знімні кілі бувають різних розмірів і ви зможете міняти їх або знімати для катання в парку. Кататися по фігурам на дошці зі знімними кілями не можна! вони ламаються і псують фігури.

Вбудовані плавники полегшують удари при приводненні, визначають характер дошки і додають агресивності на зарізуванні.

Конкейви на вейкборді – це загини по поздовжніх краях, які створюють унікальну складну об’ємну поверхню дошки. На дошках з конкейвами шанс зловити кант значно знижений.

Канали-увігнуті поздовжні лінії на дні вейкборда. Канали також допомагають пом’якшити приводнення і додають керованості дошці.

У кожної моделі вейкборда є опис від виробника, який детально розповість вам про геометрію дна.

Скользяк

Дно вейкборда покривається спеціальним матеріалом, в залежності від призначення дошки.

Ptb-найпростіший варіант, гладкий ковзяк без посилення, в парку проживе недовго,

Nexes-шорсткий ковзан робить дошку більш швидкісною,

P — tex, grind, impact base, sintered base-покриття, стійкі до подряпин і пошкоджень,

Urethane-надлегке покриття, стійке до подряпин.

Існує безліч варіантів і назв технологій для скользяка вейкбордів. Але найголовніше, на що варто звернути увагу при покупці дошки для катання в парку — чи придатний ковзаняр даного вейкборда для фігур. В принципі, навіть з ptb кататися по фігурам можна, просто він буде стиратися і врешті-решт це призведе до поломки.

Товщина

Тонкі канти-краще ріжуть воду при зарізуванні, повороти і обертання робляться просто і швидко. Товсті канти-краще для катання по фігурам. Багато дошки для вейк-парків зараз робляться з посиленням кантів abs пластиком, для більшої ударостійкості при катанні на фігурах і рейлах.

Заставні

Заставні-це отвори в дошці для установки кріплень. Більшість брендів робить 6 пар отворів (іноді 8) для того, щоб ви могли підібрати свою ширину стійки. До 2017 року інша система була у slingshot — заставні у вигляді полозів fastrack, що дозволяє більш скрупульозно підійти до установки кріплень. З 2017 slingshot відмовилися від цієї системи і перейшли на заставні з карбоновим посиленням, тоді як liquid force навпаки змінив 6 пар отворів на полози. Нова технологія liquid force flextrack-гнучкі заставні з зарубками, забезпечує мікрорегулювання установки кріплень і підвищує чуйність вейкборда.

Тепер про різьблення заставних. До 2012 року всі американські вейкборди випускалися з заставними з дюймовою різьбою, що часом ускладнювало пошук потрібних болтів. Зараз практично всі вейкборди мають метричну різьбу м6. Якщо ви не впевнені, яка різьба у вашого вейка, будьте обережні при вкручуванні болтів — якщо в метричну різьбу вкрутити болти з дюймовою різьбою (або навпаки), можна пошкодити заставні і, відповідно, і саму дошку. Те ж саме і з довжиною болтів — не можна вкручувати занадто довгі болти або, навпаки, короткі. І те, і інше призводить доПошкодження.

Дизайн

Звичайно, дизайн вейкборда не відноситься до технічних характеристик, але ж погодьтеся, що кататися на дошці з красивим принтом ще приємніше? благо, виробники не забувають і про це, і щороку випускають яскраві і красиві дошки.

Отже, ми постаралися викласти все, що ми знаємо про вейкборди. Якщо ви новачок у справі вейкбордингу, рекомендуємо в першу чергу ознайомитися з варіантами а потім обрати.