Як правильно вибрати еліптичний тренажер для дому

318

Вітаю читачів. У вас є бажання тренуватися з допомогою тренажерів? Бажаєте крутити педалі велосипеда, бігати по доріжці і крокувати на степпере, але немає достатнього часу, місця і засобів на купівлю всього цього? Тоді варто звернути увагу на еліптичні тренажери. Вони дають одночасно всі перераховані види навантаження. У сьогоднішній статті ви дізнаєтеся, як вибрати еліптичний тренажер для тренувань в домашніх умовах.

На що варто звернути увагу

Під час вправ працюють всі групи м’язів тулуба і кінцівок, вплив на хребет і суглоби розподіляється рівномірно. В процесі вибору еліптичного тренажера необхідно врахувати кілька факторів — про них ми зараз і поговоримо.

1. Типи еліпсоїдів. Доступні сьогодні еліптичні тренажери можна розділити на кілька груп залежно від виду приводу і способи роботи. Привід у еліпсоїдів буває задній і передній, а способів приведення цих тренажерів в дію налічується три: механічний, магнітний та електромагнітний.

Переходять еліпсоїдів з заднім приводом користуються найбільшим попитом, так як підходять людям середнього зросту. Ними користуються багато чоловіків і більшість жінок. При занятті на них тулуб злегка нахилене вперед, як у людини, що біжить.

Маховик і привід другого виду еліптичних тренажерів розташовані в передній частині конструкції, і спортсмен розташований більш вертикально. Це зручно для високих людей з ростом від 180 см — вони не зачіпають колінами раму. Крім того, передньопривідні переходять еліпсоїдів підійдуть тим, хто просто не любить бігати.

Механічні переходять еліпсоїдів прості в пристрої і тому довговічні і дешеві. В рух приводить їх сила м’язів.

Однак фахівці рекомендують їх тільки здоровим людям, так як робота механізму залежить лише від зусиль самої людини. Тому час від часу можливі ривки — навантаження розподіляється нерівномірно. Ця особливість може негативно вплинути на колінні суглоби.

При занятті на магнітному еліпсоїді навантаження розподіляється більш плавно. Під час роботи вони не видає зайвого шуму. Однак гарантувати абсолютну рівномірність впливу на м’язи також не можна — якщо вправи тривалі за часом, дія магнітів слабшає, тренажер починає гірше працювати.

Найбільш надійні і довговічні — електромагнітні переходять еліпсоїдів. Але вони й найдорожчі. Задоволення від занять на них того варто — можна задати необхідні параметри тренування, немає жорсткого впливу на суглоби, хребет, дуже плавне і рівномірне навантаження. Недарма саме електромагнітні еліптичні тренажери використовують у медичних установах для реабілітації пацієнтів, що перенесли операцію або травму.

Електромагнітні моделі можна розділити ще на два типу. Індукційні апарати мають на увазі зміна навантаження залежно від сили струму – вони працюють від звичайної електромережі. Також існують генераторні переходять еліпсоїдів – вони функціонують завдяки вбудованому акумулятору.

2. Розміри і вага. Перед покупкою важливо підшукати в будинку місце, де буде розташований еліпсоїд. Тоді ви зможете визначитися — чи обмежений ваш вибір компактними або навіть складними моделями, або ж ви можете дозволити собі пристрій, що відноситься до преміум-класу. Другу категорію зазвичай віддають перевагу люди, які живуть у великих квартирах або котеджах. Для домашнього спортзалу вони відводять окрему кімнату, в яку поміститься досить великий і важкий (до 150 кг) тренажер.

Майте на увазі, що важкий і громіздкий еліпсоїд складно пересувати. Тому, якщо передбачається, що пристрій час від часу буде переміщатися, потрібно купувати апарат на транспортувальних роликах.

3. Скільки важить маховик. Чим важче маховик еліпсоїда, тим комфортніше на ньому займатися, так як педалі обертаються більш рівномірно і плавно. Бюджетні моделі зазвичай оснащені маховиком вагою 5-6 кг, вищі за класом — від 10-12 кг і більше.

4. Яка довжина кроку. Наступний важливий параметр, що вимагає уваги — довжина кроку. Це відстань між платформами для ніг, коли вони знаходяться в крайніх позиціях по відношенню один до одного.

Як і вага маховика, цей параметр відображається на комфортності тренувань: чим більше, тим краще і більш повноцінно працюють м’язи всього тіла. Якщо довжина кроку занадто мала, користувачеві доведеться здійснювати часті і короткі кроки, в результаті чого віддача від тренування зменшиться. Відповідна довжина кроку для людей зростом до 165 см становить 300 мм. Для людей зростом 165 — 175 см довжина кроку становить 310-350 мм Для тих, чий зріст вище (175 — 185 см), підходить довжина кроку 350 — 400 мм. Більш високим (від 185 см) слід підшукати переходять еліпсоїдів з довжиною кроку понад 400 мм.

У продажу зустрічаються моделі, що мають функцію регулювання ширини кроку — така опція важлива для тренажерів, якими будуть користуватися люди різного зросту і ваги.

5. Є можливість змінювати кут нахилу платформ. Якщо є, тренується може перерозподілити навантаження і краще опрацювати різні ділянки мускулатури. До того ж це додасть різноманітності занять і зробить їх більш приємними.

6. Максимально допустима вага. Вага користувача обов’язково повинен враховуватися при виборі еліпсоїда. Різні моделі розраховані на різні граничні навантаження.

Щоб заняття на тренажері були повноцінними, а сам він служив довго, заявлена виробником величина максимально допустимої ваги повинна бути на 25-30 кг. більше того, скільки важить користувач. Професійні переходять еліпсоїдів спокійно витримують користувачів з вагою 200 кг і більше.

7. Набір тренувальних програм. Режими занять розрізняються у відповідності з цілями тренування. Наприклад, можна включити режим спалювання жиру (навантаження буде автоматично змінюватися так, щоб допомогти вам скинути зайву вагу і схуднути в домашніх умовах) або режим тренування серця (в процесі заняття буде зміцнюватися серцево-судинна система).

Дуже добре, якщо еліпсоїд здатний запропонувати тренування в пульсозависимом режимі. Тоді інтенсивність навантаження буде змінюватися так, щоб пульс залишався в певному діапазоні під час усього заняття. Подібні режими значно зміцнюють витривалість організму.

Якщо тренажер включає в себе користувальницькі програми, це дає можливість записати в пам’ять комп’ютера різні параметри – ступінь навантаження, час заняття, максимально допустимий пульс і т. д. В тому випадку, якщо на еліпсоїді збираються займатися кілька осіб, наявність декількох режимів дуже важливо. Тоді кожен зможе створити свою унікальну програму і при необхідності включати її.

Дорогі переходять еліпсоїдів діляться на професійні моделі і домашні пристрої преміум класу. Перші можна використовувати цілодобово в спортзалах і фітнес-центрах їх надміцна конструкція спокійно витримає навіть дуже інтенсивні навантаження. До того ж, вони відрізняються великою кількістю програм і надають максимум комфорту під час занять. Дорогі моделі для домашнього використання розраховані на велику вагу користувача, мають значну довжину кроку (до 500-600 мм) і розширений функціонал.

8. Враховуйте Q-фактор. Під Q-фактором розуміється проміжок між педалями. У еліпсоїдів з заднім приводом цей параметр зазвичай становить 20 см. Це означає, що ноги будуть перебувати на ширині плечей. Однак невисоким людям таке положення може виявитися незручним.

На передньопривідних апаратах Q-фактор зазвичай становить 5-10 см – для людей нижче 160 см це є більш комфортним.

9. Допустимий кут нахилу. На ціну також впливає наявність у еліпсоїда можливість змінити кут нахилу. Хоча це здорожує тренажер, однак така функція користується популярністю — вона робить тренування різноманітніше, максимально задіяти всі м’язи.

10. Кардиодатчик, який є у переважної маси тренажерів, може бути у вигляді кліпси на вухо, кардиопояса, сенсорних датчиків на поручнях. Кліпса і сенсорні датчики вважаються найменш точними засобами. Однак приблизне уявлення про серцевому ритмі вони дають, і у багатьох випадках цього достатньо для проведення кардіотренування.

11. Комп’ютер і дисплей апарату. Практично кожен тренажер в тій чи іншій мірі сьогодні оснащений електронікою. Переходять еліпсоїдів не є винятком у цьому відношенні. Показники швидкості, дистанції, а також пульсу і витрати калорій підраховує міні-комп’ютер, він же використовується для вибору програм.

Найсучасніші моделі можуть похвалитися наявністю кольорових моніторів з сенсорними кнопками і передбачають можливість перегляду відеофайлів. Для збільшення мотивації під час виконання вправ також можливо проведення інтерактивних тренувань.

Крім кольорових дисплеїв, еліптичні тренажери можуть бути оснащені монохромними екранами. Вибір типу монітора – питання персонального перевазі. Зазвичай модель з монохромним екраном коштує дешевше.

12. Чи є функція реверсу. Багато переходять еліпсоїдів мають функцію реверсу — руху в зворотному напрямку. Це урізноманітнює навантаження. Рухи руками і ногами в незвичному напрямку тренують вестибулярну систему, дозволяють розвивати м’язи тіла різнобічно і повноцінно.

13. Вентилятор. Можливість обдування повітрям під час занять можуть надати моделі середньої і вищої цінових категорій. Вентилятор допоможе охолодитися в процесі інтенсивної тренування і гармонізувати стан організму.

14. Володіє еліпсоїд компенсаторами нерівності підлоги. Якщо вони є, ви зможете правильно встановити тренажер навіть на нерівній поверхні, і він буде працювати нормально. Цей параметр особливо важливий, якщо ви плануєте встановити пристрій в приміщенні старого будинку – із-за нерівності підлоги під час роботи еліпсоїд без компенсаторів буде швидше зношуватися, так і комфортність занять знизиться.

15. Аксесуари. Деякі моделі еліптичних тренажерів володіють спеціальними підставками для книг, а також тримачами для пляшок з водою. Наявність подібних аксесуарів може істотно збільшити комфортабельність тренувань.

16. Ціновий діапазон. Найдешевшими є механічні переходять еліпсоїдів. Вони вважаються найбільш примітивними, і їх вже майже немає в продажу. Найдорожчі — електромагнітні переходять еліпсоїдів. Вони придатні для інтенсивної експлуатації великою кількістю людей, а також найбільш м’яко серед всього модельного ряду впливають на хребет і суглоби. Тільки цей вид еліпсоїдів застосовується в медичних установах для реабілітації хворих.

Окремо виділяються переходять еліпсоїдів-ергометри. Це дорогі апарати, спеціально створені для тренувань з точно розрахованої навантаженням і забезпечують дуже точне вимірювання виконаної роботи (Вт*год). При розрахунках враховуються дані пульсу, частота обертання педалей та інші показники. В результаті можна точно призначити необхідну навантаження у ватах, забезпечивши безпеку тренувань навіть після травм або у стані вагітності. Еліптичні ергометри також дуже корисні літнім людям, оскільки дозволяють враховувати стан їхнього здоров’я.

Проміжний варіант і за вартістю, і за можливої інтенсивності використання, і по комфортності — магнітний еліпсоїдний тренажер. Магнітні пристрої діляться на моделі з механічною і електронною системою регулювання.

Це відноситься до моделей, призначених для домашнього використання. Всі професійні переходять еліпсоїдів є електромагнітними і відрізняються по довговічності, по функціях і за ціною.

Врахувавши всі перераховані фактори, що кожен може підібрати собі еліпсоїдний тренажер саме з таким функціоналом, який йому по душі. Бажаємо успіхів у цій важливій справі!

Олександр Білий